• info[@]ferrolis.com
 • Ferroli Servis İletişim
  444 1 837

Ferroli Klima Nasıl Tasarruflu Kullanılır

Ferroli klima kullanırken faturalarınızın daha düşük gelmesini ister misiniz? O halde sizlere özel hazırlanan ve tasarruf odaklı olan

 • Cihazı doğru ayarda kullandığınızdan emin olun

Ortam sıcaklığına göre bir ısı ayarı belirleyin. Bu ayar çalışma performansı açısından ne çok yüksek ne de çok düşük olmalıdır. Yakıt tüketimi açısından özellikle yapılan ayar önemlidir. Normal şartlarda kullanım ayarının 22 ile 27° arasında olması önerilmektedir.

 • Filtre temizliğini önemseyin ve bu uygulamayı kullanıcı olarak 15 günde bir olmak koşulu ile yapın

Filtrenin temizlenmesi cihazın hem ısıtma hem de soğutma anlamında beklentiye yanıt alınmasına ve daha sağlıklı ortam ile birlikte tasarrufun yaşanılmasına neden olmaktadır.

 • Ortam içinde kapı ve pencereleri açık tutmayın

Bu dışarıdan gelecek olan sıcak ya da soğuk havanın içeri nüfus etmesine neden olur. Bu sayede cihaz ısıtma ya da soğutma fark etmeksizin beklenen randımanın alınmamasına neden olacaktır. Yani bu sayede kullanıcı olarak tasarruf yerine sarfiyatı yaşayacak beklentinize de yanıt alamayacaksınız.

 • Cihaz soğutma modunda iken perdeleri kapatarak güneş ışınlarına engel olun

Yaz dönemlerinde güneş ışınları doğrudan Ferroli klimanın bulunduğu odaya vuruyor ise bu durumda soğutma işlemi beklenen şekilde yapılamaz. Perdelerin kapalı olması halinde güneş ışınlarına az da olsa engel olunabilir ve bu durum sebebi ile yakıt tüketimi azalabilir.

 • Isıtma modunda hava kanatları aşağıya, soğutma modunda yukarıya bakmalıdır

Ferroli klima kullanımında belki de en önemli uygulamalarda biridir. Kanatçıkların ters yönde olması halinde beklenen sonuç alınamayacağı gibi kullanıcı olarak tasarrufu da yaşayamazsınız. Bu durumda sorunlar yaşarsınız. Hava kanatçıklarının doğru yönde olduğundan emin olun.

 • İç ve dış ünite arasındaki bakır boru mesafesi uzun ya da kısa olmamalıdır

Arada kalan bakır boru mesafesinin en az 3 m kadar olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra mümkün olduğunda yatay ve düz yapılması önerilmektedir. Bu durumda cihazın performansı yükselir beklenen sonucu sunarak tasarrufun yaşanılmasına yardımcı olur.

 • Bakımlarını ihmal etmeden uzmanına yaptırın

Ferroli klima kullanımında tasarrufu yaşamak için en etkili yöntemlerin başında bakımlar gelir. Bakımı ihmal edilen bir Ferroli klima beklenen şekilde performans göstermez aynı zamanda sizlere tasarrufu da yaşattırmaz. Tasarruf yaşamak için yılda iki kez Ferroli klima bakımlarını ihmal etmeden mutlaka uzmanına yaptırın.

 • Ferroli klimanın hava giriş ve çıkışları her zaman açık olsun

Ön kısmında eşya bulundurduğunuzda hava giriş çıkışı engellenir. Bu sayede cihaz üfler fakat ısıtma ya da soğutma yapmaz. Odanın yeterli şekilde ısıtılması veya soğutulması amacı ile cihazın önünün açık olması gerekmektedir. Açık değilse mutlaka açın. Çünkü bu durum da tasarrufun yaşanılmamasına neden olabilmektedir.

 • Cihazı kullanmadığınız durumlarda kapatın

Ferroli klimalar yoğun olarak kullanılması gereken ya da gece gündüz kapatılmadan kullanılması gereken cihazlardan değildir. Cihazı sağlıklı kullanmak ve kullanırken de tasarrufu yaşamak için gerek duymadıkça açmamak gerekir. Açık kaldığı sürede yakıt tüketimi çok olur. Kullanmadığınız zaman mutlaka kaplı kalmasına özen gösterin.