• info[@]ferrolis.com
 • Ferroli Servis İletişim
  444 1 837

Ferroli Klimanın Senelik Bakımı

Ferroli Klima Bakımını Ne Zaman Yaptırmalıyım?

Ferroli klima bakımı senede iki defa yaptırılmalıdır. Bu konuda uzman yardımı almak önemlidir. Yaz dönemine girişlerde ve kış dönemine girişlerde mutlaka yaptırılmalıdır. Dış yüzey temizliğini kullanıcı olarak sizler de yapabilirsiniz. Fakat iç temizlik uygulamasında mutlaka uzman yardımı alınız. Cihaza yapacağınız her müdahale sorun içerebilir.

 Neler Yapılmalıdır?

 1. İç ünitede bulunan filtre sökülerek musluk altında yıkanır. Yıkama sırasında suyun sıcaklığı önemlidir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Ayrıca herhangi bir temizleyici deterjan vs. kullanılmamalıdır. Yıkanma sonrasında kurumaya bırakılmalıdır.
 2. Evaporatör üzerindeki pislikler ve tozlar anti bakteriyel kimyasalı kullanılarak temizlenir.
 3. Evaporatör temizlendikten sonra dezenfekte edilir.
 4. Coil üzerinde birikmiş durumda olan yabancı maddeler ve tozlar temizlenir.
 5. Gaz ilave vanası kimyasal yardımı ile temizlenir.
 6. Fan hava çıkışları kontrol edilir ve temizlenir.
 7. İç ünitenin kapağı dezenfekte edilir, yıkanır ve kurulanır.
 8. Toz filtresinin temizliği yapılır, filtre aşınmış durumda ise ya da kullanım süresi dolmuş ise değişimi yapılır.
 9. Dış ünite kondanser coil kimyasal ilaç ile temizlenir. Kimyasal ilacın zarar vermemesi amacı ile basınçlı su ile yeniden temizliği yapılır.
 10. Dış ünitede gaz ölçümü yapılır. Gaz eksik görülür ise gaz dolumu yapılır, gaz fazla ise fazla gaz boşaltılır. (gaz dolum ücreti bakıma dahil değildir, eksik gaz kadar ücrete tabi tutulur)
 11. Cihazdaki mevcut arızalar tespit edilir, ileride oluşabilecek arızalar olur ise kullanıcıya mutlaka bilgiler sunulur. Gerekir ise parça değişimi gibi işlemler ek ücrete tabi tutularak yapılır.
 12. Cihaz soğutmaya alınarak çalıştırılır ya da mevsim durumuna bağlı ısıtmaya alınarak çalıştırılır. Bir sorun olmadığı kanaatine varılır ve çalışır durumda kullanıcısına teslim edilerek bakım uygulaması sonlandırılır.

Ferroli klimaya bakım yapıldığı esnada bu işlemler uygulanmaktadır. Uygulamalar sizlere mantıklı gelebilir ya da bu uygulamada ne var ki ben de yapabilirim gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. Bu durumda önemli olan işi uzmanına bırakmaktır.