• info[@]ferrolis.com
 • Ferroli Servis İletişim
  444 1 837

Ferroli Klimanın Su Akıtması

Ferroli Klimanın Dış Ünitesinden Su Geliyor ise;

Gayet normal bir durumdur. Bunun sebebine gelecek olursak eğer; İç ünitede oluşan nemin dışarı atılması şarttır. Ferroli klimalar da iç ünitede meydana gelen nemi dış ünite hortumu ile dışarı göndermektedir. Bu yüzden de dış ünitede aşırı olmamak koşulu ile damlalar halinde su akıntısı olabilmektedir. Bu yaz kış karşılaşılan bir durumdur ve cihazın normal şekilde çalıştığını gösterir. Bu durum için servis yardımı almak ya da sorun gibi görerek müdahale etmeye gerek yoktur.

Ferroli Klimanın İç Ünitesinden Su Geliyor ise;

 • Su haznesinde tıkanma olabilir

Su haznesi kontrol edilmelidir. Olası bir tıkanma durumu söz konusu ise tıkanıklık giderilmeli ve sorun çözümlenmelidir. Bu konudaki yardımları ancak uzman servis ekibinden alabilirsiniz.

 • Buzlanma sonrasında tıkanma olabilir

Cihaz buzlanma sonucunda tıkanıklık meydana getirdi ise bu sebeple de iç üniteden su gelebilmektedir. Tabi bu durum da ancak uzman servis ekibi tarafından tespit edilebilir. Müdahaleyi de ekipler yerinde yapacaktır.

 • İç ünite fanında sorun olabilir

İç ünite fanı arızalı olduğunda sadece ses yapma sorunu görülmez, su akıntısı sorunu da görülebilir. Teknik açıdan uzman yardımı alınır ise sorun da çözümlenmiş olur. Fana yapılan müdahalenin ardından ses yapma problemi sonlandırılır.

 • Cihazın gazı eksik veya fazla olabilir

Ferroli klimaların dış ünitesinde gaz bulunur. Gazın eksik olması ya da olması gerekenden fazla olması halinde su akıntısı olabilmektedir. Gaz ölçümü yapılır; eksik ise gaz basılır fazla ise alınır ve sorun çözümlenir. Bu işlemi yalnızca uzman servis ekibi yapmalıdır.

 • Petekleri kirlenmiş olabilir

Su akıntısı sorununda karşımıza çıkabilen bir arıza durumudur. İç ünite petekleri kirlenmiş ise temizliği yapıldığında sorun çözümlenecektir.

 • İç ünite hortumu tıkanmış olabilir

Bu su akıntısı sorunlarında en sık karşılaştığımız bir arıza durumu olmaktadır. Hortum tıkalı olduğunda nem dışarı gönderilemez ve bu sebeple iç ünitede su akıntısı sorunu oluşur. Hortumdaki tıkanma giderilir ise soruna çözüm de bulunmuş olur.

 • Montaj işlemi yanlış yapılmış olabilir

İç ünite montajı yapılırken ya da dış ünite hortumu bağlanırken yanlış bir uygulama yapıldı ise bu sebeple de su akıntısı sorunu görülebilir. Bu durum genelde yeni montaj uygulaması sonrasında açığa çıkar. Ekipler tarafından sorun tespit edilir ise müdahale de ona göre yapılır ve problem çözümlenmiş olur.

 • Drenaj hortumunun duruşu yanlış olabilir

Drenaj hortumunun eğimi önemlidir. Yanlış eğim verildiğinde iç ünitede su akıntısı olabilmektedir. Hortum duruşu düzeltilir ise sorun da düzelecektir.

 • Cihazın gövdesinde ya da içinde çatlama veya delinme olabilir

Çok sık rast gelmediğimiz arıza durumlarından biridir. Yalnız yine de su akıntısı sorununa sebep olabilmektedir. Su akıntısı nereden geliyor ise yerinde tespit edilir ona göre müdahale yapılır.

 • Denge bozukluğu olabilir

Bu sorun da yine bir nevi montaj işlemi ile alakalıdır. Denge bozukluğu söz konusu olduğunda da su akıntısı görülebilmektedir. Uzman ekibi yardımı alırsanız problem kesin tespit edilir ve çözümlenir.