• info[@]ferrolis.com
 • Ferroli Servis İletişim
  444 1 837

Ferroli Klima Temizliğini Kullanıcı Nasıl Yapmalı

Not: Kullanıcı olarak Ferroli klimanızın periyodik bakım ve kontrollerini sizler yapamazsınız. Fakat dış yüzey temizliği olarak cihazın daha iyi bir görüntü oluşturması açısından temizliğini düzenli olarak yapmanızı önermekteyiz. Sunacağımız bilgileri de mutlaka inceleyerek uygulayın.

 1. Öncelikle cihazı kapatarak enerjisini kesmeniz gerekmektedir. Bu uygulama sırasında güvenlik açısından önemli olmaktadır. Aksi durumda temizleme işlemi kesinlikle yapılmamalıdır.

 2. Cihazı ıslak bez ile değil kuru ya da yumuşak bir bez ile temizlemeniz gerekmektedir. Elektrik gelmese dahi sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bezin yumuşak olmasına özen gösterin ki yüzeyine çizilme gibi zararlar vermesin ya da sorun oluşturmasın.
 3. Temizleme uygulaması sırasında suyun sıcaklığı önemlidir. 40° nin üstünde olan sıcaklık cihazın deforme olmasına neden olur. Aynı zamanda cihazın rengi de solabilir. Su sıcaklığına önem vermelisiniz.
 4. Temizleme sırasında; benzin, parlatıcı, gaz ya da tiner kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ürünler cihazın çizilmesine aynı zamanda deforme olmasına neden olmaktadır.
 5. Filtresini temizleyin. Bu uygulamayı kullanım sıklığına bağlı olarak 15 günde bir mutlaka yapmanız gerekmektedir. Hava giriş ızgarasını açmak adına ızgaranın iki tarafından hafifçe bastırmak gerekir. Filtre bu şekilde hafif tutularak çekildiğinde çıkacaktır. Hava filtresi çok kirli değilse normal su kullanmanız yeterlidir. Sıcak su kullanmayı denemeyin. Filtrenin çok kirli olduğu durumlarda 30° sıcaklıkta su kullanabilirsiniz. Yalnız filtreyi yıkadıktan sonra kurumaya bırakın, kurumadan yerine takmayın. Kuruması adına da kurutucu cihazları kullanmayın. Kendi kendine kurumasını bekleyin ya da yumuşak kuru bez ile kurulayın.
 6. Filtrenin uzun süre temizlenmemesi halinde tıkanma durumları söz konusu olur. Bu da cihazın hem ısıtma anlamında hem de soğutma anlamında performansının düşmesine neden olur. Bu daha az verim kadar daha yüksek fatura demektir. Yani tasarruf yaşanılamaz. Ayrıca iç ünitede ses yapma sorunları görülür. Bu gibi sorunları yaşamamak için mutlaka filtre temizliğini önemseyin.
 7. Hava filtresi kuruduktan sonra yerine takın ve cihazı hemen çalıştırmayın. Aksi halde iç ünite kirlenebilir veya toz tutabilir. Bu durum da cihazın zarar görmesine etmendir.
 8. İç üniteyi temizleyin. Bu uygulama için elektrik süpürgesi, kuru ve yumuşak bir bez kullanabilirsiniz.
 9. Bahsedilen bu uygulamayı belirli aralıklarda yaparsanız daha iyi kullanım sağlarsınız.
 10. Uygulama sonrasında cihazı çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz.